Bibliotekarz poleca – szach i mat

Data publikacji: 29/04/2021

Dziś zaczynamy cykl postów dotyczących polecanych przez nas pozycji bibliotecznych. Czy są Państwo ciekawi po co sięgamy najchętniej? W czwartki  będzie szansa to sprawdzić!

Tytuł, który chciałbym Wam podsunąć wyszedł spod pióra mistrza świata w szachach. Garri Kasparow przeszedł do historii nie tylko dzięki swoim umiejętnościom, ale także pierwszej partii rozegranej ze sztuczną inteligencją. Wynik na korzyść komputera miał okazać się rewolucyjnym odkryciem. Czy tak się stało? Autor dowodzi, że jedynie częściowo. „Ostatni bastion umysłu” stanowi fascynującą opowieść opartą nie tylko na rozważaniach o „grze królów”. Mamy niepowtarzalną okazję poznać poglądy słynnego szachisty na temat rozwoju i roli technologii we współczesnym świecie.
„Gambit królowej” autorstwa Waltera Tevisa został wydany w 1983 roku. Twórca przedstawił w książce historię pasji i samotności młodej, osieroconej dziewczyny, która odkryła w sobie niezwykły talent.
Polecam przy okazji mini serial o tym tytule. Wspomniany wcześniej Kasparow, uczestniczył w tworzeniu dzieła Allana i Franka Scott’a, jako konsultant merytoryczny. Jak sam później stwierdził, jest zadowolony z efektów współpracy. Dzieło utalentowanych filmowców zostało nagrodzone między innymi dwiema statuetkami Złotych Globów. Dumą napawa fakt, że w obsadzie znalazł się polski aktor, Marcin Dorociński. Jego rola stanowi ważny wątek całej opowieści, a nazwisko Borgov, wzbudzi niemały niepokój u głównej bohaterki.

Obie opisane pozycje znajdziecie Państwo w Gminnej Bibliotece w Jaktorowie oraz Filii w Międzyborowie. Zapraszamy do wypożyczania!

Na zdjęciu okładki książek: „Gambit królowej” autorstwa Waltera Tevisa oraz “Ostatni bastion umysłu” Garriego Kasparowa. Na okładkach motyw szachowy. Gambit królowe z główną bohaterką na okładce, na drugiej książce pionki szachowe.