Kluby Wiedzy – czas na podsumowanie

Data publikacji: 16/06/2021

W tym roku, mimo sytuacji na świecie, mieliśmy okazję włączyć się do udziału w zupełnie nowej akcji. Biblioteki w Jaktorowie i Międzyborowie wzięły udział w pilotażowym projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Kluby wiedzy w bibliotekach”. Dzięki łączeniu poprzez platformę zoom, bibliotekarze mieli możliwość skutecznego i bezpiecznego prowadzenia cotygodniowych spotkań.

W kwietniu ogłaszając nabór do Klubów Wiedzy przygotowaliśmy dla Państwa dwie propozycje. W ramach projektu odbyły się zajęcia oparte o dwa tematy. Pierwszy, który prowadziła Żaneta Ceglińska to „Zdrowe odżywianie dla całej rodziny”. Drugi z nich to „Pierwsza pomoc od postaw – bądźmy bezpieczni”, który poprowadził Artur Chmielewski. Zajęcia poszczególnych Klubów odbywały się o 17:00 we wtorki i czwartki. Łącznie uczestniczyło w nich 7 osób, które uprzednio skontaktowały się z nami w ramach zapisów. Warto podkreślić, że do mam /podczas połączenia online/, chętnie dołączały ich pociechy, które nierzadko aktywnie współpracowały z pozostałymi lub dzielnie słuchały prowadzących.

Zdjęcie przedstawia osoby uczestniczące w Klubie wiedzy pt.: „Zdrowe odżywianie dla całej rodziny”. Cztery kobiety uśmiechnięte patrzą prosto w obiekty kamerki internetowej.

Jakie wrażenia mają sami prowadzący?

„To było niezwykle ważne doświadczenie. Pokazało, że mimo specyficznych warunków, wciąż byliśmy w stanie prowadzić zajęcia aktywizujące lokalną społeczność. Myślę, że podobne inicjatywy pozytywnie wpływają na integrację międzypokoleniową, a forma online sprawiła, że mogły w niej uczestniczyć osoby, które w swoim napiętym planie tygodnia nie znajdują zbyt wiele czasu na dodatkowe aktywności.”

„Myślę, że wiedza z zakresu zdrowego żywienia sprawi, iż jadłospis uczestników wzbogaci się o nowe, zdrowe propozycje kulinarne. Jestem wdzięczna wszystkim uczestniczkom za ich zaangażowanie i poświęcony czas. Cieszę się, że projekt umożliwił naszej bibliotece udział w inicjatywie, która sprawiła wiele radości osobom zapisanym na zajęcia. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie i Filia w Międzyborowie to miejsca pełne pozytywnej energii i pomysłów.”

Żaneta Ceglińska

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom, którzy włączyli się do wspólnych działań. Mamy nadzieję, że niebawem, kiedy sytuacja ulegnie poprawie, będziemy mogli organizować podobne spotkania w budynkach naszych bibliotek. Pozytywny odzew i chęci do rozwijania wiedzy sprawiają, że z przyjemnością przygotujemy dla Państwa podobne propozycje.

Uczestnicy Klubu wiedzy pt.: „Pierwsza pomoc od postaw – bądźmy bezpieczni”. Na zdjęciu trzy osoby: mężczyzna i dwie kobiety. Wszyscy uśmiechnięci patrzą prosto w obiektyw kamerki internetowe.