Znajdźmy wspólny język – Noc Bibliotek w Jaktorowie

Data publikacji: 09/10/2019

„Noc bibliotek” to ogólnopolska akcja, ogłoszona na 5 października 2019r. Uczestniczyło w niej 1761 bibliotek, w tym Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie. W tym roku akcję prowadzono pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Naszą noc rozpoczęliśmy już o godz. 17.00 spotkaniem z Tanyą Valko, arabistką, autorką m.in. „Arabskiej żony” i 7 kolejnych tomów bestselerowej sagi arabskiej oraz azjatyckiej a także książek o zdrowym stylu życia. Pisarce towarzyszył jej małżonek Igor Kaczmarczyk – arabista dyplomata i konsul, który był moderatorem spotkania.  Pisarka opowiadała o swoich książkach będących efektem jej pobytu w Libii, gdzie była nauczycielką w szkole, a następnie w Arabii Saudyjskiej. Łącznie przebywała tam ok. 20 lat. Kolejne 6 lat spędziła w Indonezji i stworzyła sagę azjatycką – „Okruchy raju” i „Miłość na Bali”.

Bohaterowie jej powieści to w większości postaci fikcyjne chociaż są wśród nich także osoby znane pisarce, bądź postaci historyczne np. pułkownik Kaddafi. Ich dzieje w dużej części są wymysłem autorki, ale osadzone w wydarzeniach jakie miały miejsce i miejscach, w których bywała. Niemal w każdej książce przedstawione są akty terroru wywołujące przerażenie nie tylko u tubylców ale i u cudzoziemców. „Wstając rano sprawdzałam w mediach jaki jest stan zagrożenia w poszczególnych dzielnicach miasta – w Polsce sprawdzam tylko  pogodę. Tu czuję się bardzo bezpiecznie” – mówiła autorka.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, sfinansowano je ze środków finansowych pochodzących z Instytutu Książki.

W tym samym czasie dzieci bawiły się na auli pod kierunkiem animatorek z firmy Dominarte4u. Zabawa przebiegała ph. „Kosmiczne podróże małe i duże”. Wykorzystując wyobraźnię nasi milusińscy przemieszczali się we Wszechświecie kosmiczną rakietą. Mijali czarne dziury, przebijali się przez gwiezdne chmury, uciekali przed kosmicznymi śmieciami. Tańczyli wraz z napotkanym w kosmosie ufoludkiem. Było dużo zabaw ruchowych oraz śmiechu.

Po podniebnych przygodach przyszedł czas na seans filmowy. Tytuł filmu został wybrany przez młodzież odwiedzającą naszą placówkę, która głosowała na jeden spośród czterech tytułów. Najwięcej głosów otrzymał „Cudowny chłopak” będący ekranizacją książki R.J. Palacio. Tytułowy bohater to 10 letni chłopiec, niezwykle inteligentny, zabawny, z głową przepełnioną marzeniami, kochający “Gwiezdne wojny”, któremu los zgotował niezbyt miłą niespodziankę. Ma od urodzenia zdeformowaną twarz. Przez większość dnia stara się ją ukryć w hełmie astronauty i wtedy czuje się dobrze, jest sobą. Po rozpoczęciu nauki w szkole publicznej spotyka go wiele przykrości ze strony rówieśników. Jednak z czasem wszystko udaje mu się przezwyciężyć. Dzięki swoim zdolnościom oraz silnemu wsparciu ze strony rodziców udaje mu się zyskać aprobatę społeczności szkolnej i zaakceptować siebie. Ta piękna i mądra historia wywołała wśród młodej widowni dużo wzruszeń i była tematem dyskusji podczas kolacji, na której serwowano gorącą pizzę.

Nasza biblioteka była czynna do godz. 21.30. W tym dniu osobom odwiedzającym placówkę proponowaliśmy zabawę. Mogli wypożyczać książki „niespodzianki”. Były to  zapakowane w kolorowy papier paczuszki z zamieszczoną informacją o czym jest dana publikacja, bez podania tytułu i autora. Do trzech z nich przypisane były nagrody. Okazało się, że nasi czytelnicy lubią ryzyko –  brali książki w ciemno!